Γερμανία – Πολωνία 0-0

0
26

Το πρώτο 0-0 της διοργάνωσης είναι γεγονός.

87′ Τελευταία αλλαγή του Ναβάτκα, έξω ο Γκροσίτσκι, μέσα ο Πέτσκο

85′ Ο Γκροσίτσκι εκτελεί φάουλ από αριστερά και διαγώνια, άουτ

80′ Ο Μπλαστσικόβσκι δίνει τη θέση του στον Καπούστκα

76′ Πρώτη αλλαγή των Πολωνών, με τον Ματσίνσκι να δίνει τη θέση του στον Γοντλόβιετς

71′ Ο Ντράξλερ φεύγει από τον αγώνα, ο Γκόμεθ μπαίνει και παίρνει θέση στην κορυφή

69′ Την ώρα που ο Μίλικ δεν κατάφερε να πιάσει αμαρκάριστος σουτ στο ύψος του πέναλτι, ο Εζίλ τα κατάφερε στην άλλη άκρη δευτερόλεπτα αργότερα, αλλά ο Φαμπιάνσκι έδιωξε σε κόρνερ

66′ Κίτρινη και ο Μπόατενγκ για φράγμα.

65′ Πρώτη αλλαγή για τη Γερμανία, ο Σίρλε στη θέση του Γκέτσε

65′ Μακρινό σουτ του Κρόος, χωρίς τύχη

60′ Ο Λεβαντόβσκι βγήκε φάτσα με τον Νόιερ, ωστόσο ο Μπόατενγκ ήρθε από το πουθενά και προλαβαίνει με δυναμικό τάκλιν.

59′ Ο Λεβαντόβσκι πατάει για τον Μίλικ σε εκτέλεση φάουλ, ο φορ του Άγιαξ όμως στέλνει την μπάλα λίγο άουτ

49′ Άμεση απάντηση. Κάθετη του Χούμελς στον Γκέτσε στην περιοχή, σουτάρει δυνατά με το δεξί ο Γκέτσε, διώχνει ο Φαμπιάνσκι

46′ Τεράστια ευκαιρία για την Πολωνία. Ο Γκροσίτσκι με τη σέντρα από δεξιά, ο Μίλικ για χιλιοστά δεν προλαβαίνει σε κενή εστία, με την… μύτη το τελείωμά του.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια σημαντική φάση.

44′ Ωραία ατομική ενέργεια του Κεντίρα, που περνάει έναν αντίπαλο από πάνω, σουτάρει δυνατά, άουτ

34′ Κάρτα και στον Oζίλ που ανέκοψε αντεπίθεση Πολωνών

16′ Ο Μίλερ κλέβει την μπάλακόψει στο ύψος του πέναλτι στον Κρόος, αλλά ο μέσος της Ρεάλ σουτάρει με τάκλιν και στέλνει την μπάλα άουτ

15′ Ο Λεβαντόβσκι νικάει τον Χούμελς στη μονομαχία τους πριν γίνουν συμπαίκτες στην Μπάγερν, αλλά η κάθετη πάσα κόβεται από τον έτερο στόπερ της Μπάγερν, Μπόατενγκ

6′ Ο Ντράξλερ πιάνει το σουτ από διαγώνια αριστερά, ο Κεντίρα βάζει το πόδι του, αλλά η μπάλα δεν παίρνε τροχειά προς την εστία, καλή φαση πάντως.

4′ Σέντρα του Ντράξλερ από αριστερά, ο Γκέτσε μοναδικός παίκτης που πηδάει, πιάνει την κεφαλιά και άουτ

3′ Ο Κεντίρα κάνει δύο φάουλ σκοπιμότητας σε δύο λεπτά και δέχεται κάρτα

Σέντρα στο ματς.

Το ντέρμπι του 3ου ομίλου ανάμεσα στην Γερμανία και την Πολωνία στο Σταντ Ντε Φρανς (22:00, ΕΡΤ1), είναι αυτό που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση του γκρουπ, αφού οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους.

Οι συνθέσεις:

Γερμανία (4-2-3-1): Νόιερ, Χέβεντες, Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέκτορ, Κρόος, Κεντίρα, Μίλερ, Οζίλ, Ντράξλερ, Γκέτσε

Πολωνία (4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γέντρεϊτσικ, Μπλάστσικόβσκι, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι, Γκροσίτσκι, Μίλικ, Λεβαντόβσκι