Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από τα Γιάννενα με 3-0

113
Κέρκυρα - Ολυμπιακός 1-3

Την 10η εκτός έδρας νίκη και την 19η συνολικά στο εφετινό πρωτάθλημα της Super League σημείωσε στην Ήπειρο ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έκαναν ένα ακόμη βήμα για την εξασφάλιση του τίτλου, σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική που έγινε στο «Ζωσιμάδες» επικράτησαν 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και έφτασαν τους 58 βαθμούς, 16 περισσότερους από την δεύτερη ΑΕΚ. Τα τέρματα του πειραιωτών σημείωσαν οι Φορτούνης (13`, 25`-πέναλτι) και Ντουρμάζ (57`).

Το «σφυροκόπημα» του Ολυμπιακού άρχισε με την πρώτη σέντρα του αγώνα. Διπλή ευκαιρία στο 3ο λεπτό (πλασέ Πάρντο η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ, κεφαλιά Μιλιβόγεβιτς άουτ), μία ακόμη στο 9ο (από τη σέντρα του Πάρντο ο Ζντιέλαρ δεν κατάφερε να βρει σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ) και το γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο 13ο λεπτό, από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Περιστερίδης έμεινε… άγαλμα με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του για το 0-1 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Η πίεση συνεχίστηκε και το 0-2 ήρθε 12 λεπτά αργότερα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα ένα πέναλτι που υποδείχθηκε σε απλωμένο χέρι του Μανιά εντός περιοχής και ύστερα από κεφαλιά του Σιόβα, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Πειραιά.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν θα επαναπαυτεί στο 0-2. Έψαχνε κι άλλο γκολ, το οποίο σημείωσε στο 57ο λεπτό. Το γκολ δημιούργησε ο Φορτούνης που έσπασε ωραία το τεχνητό οφ σάιντ των γηπεδούχων και έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Ντουρμάζ, με το πλασέ του τελευταίου να καταλήγει στα δίχτυα του Περιστερίδη για το 0-3.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 4ο γκολ στο 67ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης έφυγε μόνος προ του Περιστερίδη, αλλά το δεξί πλασέ έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Οι Ηπειρώτες στο 78` είδαν τον Ρομπέρτο να διώχνει με γροθιές το μακρινό σουτ του Φερφελή, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το δυνατό αριστερό σουτ του Σεμπά εκτός περιοχής, απέκρουσε δύσκολα ο γκολκίπερ του ΠΑΣ.