Basketball Champions League: Δύσκολο το έργο των ελληνικών ομάδων

15

Πλην του Άρη που θα χρειαστεί να περάσει τρεις γύρους για να μπει στους ομίλους του Basketball Champions League, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέας θα έχουν δύσκολο έργο στη διοργάνωση.

Η κάτοχος του τίτλου ΑΕΚ θα παίξει στον τρίτο όμιλο με Μπάμπεργκ (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Ντιζόν (Γαλλία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Φουενλαμπράδα (Ισπανία), Εσκίσεχιρ (Τουρκία) και μία ομάδα από τα προκριματικά.

Ο τρίτος της Α1 ΠΑΟΚ θα τεθεί αντιμέτωπος στον δεύτερο όμιλο με Βενέτσια (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Όπαβα (Τσεχία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Βόννη (Γερμανία) και δύο ομάδες από τα προκριματικά.

Όσον αφορά τον τέταρτο της Α1, Προμηθέα, ο οποίος θα παίξει για πρώτη φορά στην Ευρώπη, θα είναι στον τέταρτο όμιλο με Νεπτούνας (Λιθουανία) , Μπεσίκτας (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) και μία ομάδα από τα προκριματικά.

Από την πλευρά του, ο Άρης θα αντιμετωπίσει στον πρώτο προκριματικό γύρο τη Ντιναμό Τιφλίδας, με τη συνέχεια να περιλαμβάνει ταξίδι σε Οπόρτο ή Νίζνι Νόβγκοροντ και στο… βάθος τον πρώτο όμιλο, όπου θα τον περιμένουν ομάδες όπως η Μπάνβιτ, η Λε Μαν και η Λούντβιγκσμπουργκ.

Το τζάμπολ των αγώνων της φάσης των ομίλων έχει προγραμματιστεί για τις 9 Οκτωβρίου. Όπως και πέρσι, οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε γκρουπ προκρίνονται στους «16», όπου θα ακολουθήσουν διπλά ματς μέχρι και τα προημιτελικά, ενώ η σεζόν ολοκληρώνεται με το Final Four.

Αναλυτικά οι τέσσερις όμιλοι και οι ημερομηνίες των αγώνων:

Α’ Όμιλος

Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)

Μπάνβιτ (Τουρκία)

Αβελίνο (Ιταλία)

Διαβάστε επίσης:  Ολυμπιακός - Μπέτις 0-0

Βέντσπιλς (Λετονία)

Λε Μαν (Γαλλία)

Άνβιλ (Πολωνία)

Δύο ομάδες από τα προκριματικά

Β’ Όμιλος

Βενέτσια (Ιταλία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

Τενερίφη (Ισπανία)

Όπαβα (Τσεχία)

Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)

Βόννη (Γερμανία)

Μία εκ των Πρίστινα (Κόσοβο), Γκρόνινγκεν (Ολλανδία), Φρίμπουργκ (Ελβετία), Άβτοντορ (Ρωσία) και Σακάρια Μπουγιουκσεχίρ (Τουρκία)

Μια εκ των Σιαουλιάι (Λιθουανία), Λουκόιλ (Βουλγαρία), Κάρχου (Φινλανδία), Οραντέα (Ρουμανία), Ναντέρ (Γαλλία).

Γ’ Όμιλος

Μπάμπεργκ (Γερμανία)

Νίμπουρκ (Τσεχία)

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Ντιζόν (Γαλλία)

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Φουενλαμπράδα (Ισπανία)

Εσκίσεχιρ (Τουρκία)

Μία εκ των Καντού (Ιταλία), Ζόλνοκι (Ουγγαρία), ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος), Αντβέρπ (Βέλγιο), Λιετκαμπέλις (Λιθουανία).

Δ’ Όμιλος

Νεπτούνας (Λιθουανία)

Μπεσίκτας (Τουρκία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)

Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)

Οστάνδη (Βέλγιο)

Προμηθέας Πάτρας (Ελλάδα)

Μια ομάδα από τα προκριματικά

1ος προκριματικός γύρος (20-22/09)

1. Λέστερ – Μπάκεν Μπέαρς

2. Φρίμπουργκ – Αφτοντόρ

3. ΑΕΚ Λάρνακας – Αντβέρπ

4. Ντιναμό Τιφλίδας – Άρης

5. Νόρκεπινγκ – Εστουντιάντες

6. Κάρχου – Οραντέα

7. Καντού – Σολνόκι

8. Χάποελ Τελ Αβίβ – Σαρλερουά

9. Σιαουλιάι – Λουκόιλ

10. Τορούν – Τσμόκι Μινσκ

11. Πόρτο – Νίζνι Νόβγκοροντ

12. Πρίστινα – Γκρόνιγκεν

2ος προκριματικός γύρος (25-28/09)

13. Νικητής 7 – Νικητής 3

14. Νικητής 10 – Νικητής 5

15. Νικητής 9 – Νικητής 6

16. Νικητής 8 – Νικητής 1

17. Νικητής 11 – Νιητής 4

18. Νικητής 12 – Νικητής 2

3ος προκριματικός γύρος (01-04/10)

19. Νικητής 19 – Σακάρια

20. Νικητής 15 – Ναντέρ

21. Νικητής 16 – Μούρθια

22. Νικητής 13 – Λιετκαμπέλις

23. Νικητής 17 – Παρτούμπιτσε

24. Νικητής 14 – Μπαϊρόιτ