Οι υποψήφιοι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στις κληρώσεις του Champions League και Europa League

7

Τη Δευτέρα είναι προγραμματισμένες στη Νιον της Ελβετίας οι κληρώσεις τόσο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, όσο και για τον αντίστοιχο του Europa League, γεγονότα που αφορούν και τις πέντε ελληνικές ομάδες που συμμετάσχουν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο λόγος φυσικά για την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, που ξεκινούν την προσπάθειά τους από το Champions League, και τον Ολυμπιακό, τον Ατρόμητο και τον Αστέρα Τρίπολης που συμμετάσχουν στην προκριματική φάση του Europa League.

Champions League
ΑΕΚ και ΠΑΟΚ θα μάθουν είτε τους αντιπάλους τους είτε τα ζευγάρια από τα οποία θα προκύψουν αυτοί στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League μέσα από την κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στη 1:00, με τα πρώτα ματς να διεξάγονται το διήμερο 7-8 Αυγούστου και τις ρεβάνς στις 14.

Βεβαίως, οι δύο ομάδες, που τερμάτισαν στην πρώτη και στη δεύτερη θέση της Super League αντίστοιχα, δεν αποκλείεται να καταλήξουν στην προκριματική φάση του Europa League, επομένως τις απασχολεί και η κλήρωση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ μπαίνει στην κλήρωση των πρωταθλητών, όπου δύναται να τεθεί αντιμέτωπη με αρκετές ομάδες. Σε αυτό το γκρουπ ξεχωρίζουν οι Σάλτσμπουργκ, Σέλτικ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Λουντογκόρετς.

Παρακάτω δείτε αναλυτικά το ταμπλό των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι κατατάσσονται στους ανίσχυρους και κατ’ επέκταση δύναται να βρούν μπροστά τους ομάδα μόνο από το γκρουπ τον ισχυρών.

Τα ζευγάρια είναι ομάδες που αναμετρούνται στο δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Ο μόνος τρόπος ώστε η ΑΕΚ να μάθει άμεσα τον αντίπαλό της είναι να κληρωθεί με την αυστριακή Σάλτσμπουργκ, η οποία βρίσκεται ήδη μαζί με την Ένωση στον τρίτο προκριματικό. Σε περίπτωση αποκλεισμού, η ΑΕΚ θα βρεθεί στα play offs του Europa League.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι αντίπαλοι της ΑΕΚ:

Ισχυροί

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Βιντεότον (Ουγγαρία)

Σέλτικ (Σκωτία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)

Αστάνα (Καζακστάν) – Μίντιλαντ (Δανία)

Κουκέσι (Αλβανία) – Kαραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)

Ανίσχυροι

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία) – Ελσίνκι (Φινλανδία)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)

Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) – Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)

Κλουζ (Ρουμανία) – Μάλμε (Σουηδία)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Σουντούβα (Λιθουανία)

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στο ταμπλό των μη πρωταθλητών και φυσικά έχει την τεράστια πρόκληση της Βασιλείας μπροστά του στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, με την οποία θα αναμετρηθεί την προσεχή Τρίτη (24/07, 20:30) στην Τούμπα.

Αν προκριθεί, στον τρίτο προκριματικό θα τεθεί αντιμέτωπος με μία εκ των παρακάτω τεσσάρων ομάδων από το γκρουπ των ανίσχυρων διεκδικώντας την πρόκρισή του στα play offs του Champions League.

Σε περίπτωση αποκλεισμού στον τρίτο προκριματικό ο ΠΑΟΚ θα περάσει απευθείας στους ομίλους του Europa League.

Αναλυτικά οι πιθανοί αντίπαλοι του ΠΑΟΚ:

Ισχυροί

Μπενφίκα (Πορτογαλία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Βασιλεία (Ελβετία)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

Άγιαξ (Ολλανδία – Στουρμ Γκρατς)

Ανίσχυροι

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Σπάρτακ Μόσχας (Ρωσία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

Europa League

Διαβάστε επίσης:  ΕΡΤ: Δίνει 267.000 ευρώ για κάθε ματς της Super League!

Η κλήρωση του Europa League, που αφορά στις ελληνικές ομάδες που θα συμμετάσχουν στον τρίτο προκριματικό γύρο, είναι προγραμματισμένη για τις 3:00, με τα ματς να διεξάγονται στις 9 και στις 16 Αυγούστου.

Δεδομένα σε αυτόν θα δώσει το παρών ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρίσκεται στο γκρουπ των ισχυρών.

Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης αντιμετωπίζουν τις Ντιναμό Μπρεστ και Χιμπέρνιαν αντίστοιχα στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού και βρίσκονται στο γκρουπ των ανίσχυρων εν όψει του τρίτου, στον οποίο θα παίξουν αν ξεπεράσουν τα εμπόδια των Λευκορώσων και των Σκωτσέζων αντίστοιχα.

Όσο για τον ΠΑΟΚ, σε περίπτωση αποκλεισμού από τη Βασιλεία θα υποβιβαστεί στον τρίτο προκριματικό του Europa League, αλλά στο γκρουπ των ισχυρών.

Συνεπώς, ο Ολυμπιακός θα μάθει είτε απευθείας τον αντίπαλό του είτε το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει. Το ίδιο ισχύει για τους Αστέρα και Ατρόμητο εφόσον προκριθούν. Oι ελληνικές ομάδες, δεν μπορούν να κληρωθούν μεταξύ τους.

Σε ό,τι αφορά τον ΠΑΟΚ, θα μάθει το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλός του στον τρίτο προκριματικό του Europa League, όχι εφόσον προκριθεί, αλλά εφόσον αποκλειστεί από τους Ελβετούς και αποχαιρετήσει το Champions League.

Αναλυτικά οι πιθανοί αντίπαλοι στον Europa League:

Ισχυροί

Σεβίλλη (Ισπανία) – Ούιπεστ (Ουγγαρία)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Βασιλεία (Ελβετία) / όποιος αποκλειστεί

B36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) – Μπεσίκτας (Τουρκία)

Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Άγιαξ (Ολλανδία) / όποιος αποκλειστεί

Σπάρτακ Σουμποτίτσα (Σερβία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Στιάρναν (Ισλανδία) – Κοπεγχάγη (Δανία)

Μπράγκα (Πορτογαλία)

Ρουντάρ Βελένιε (Σλοβενία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Γάνδη (Βέλγιο)

Γκενκ (Βέλγιο) – Φόλα Έσχ (Λουξεμβούργο)

Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Άλκμααρ (Ολλανδία)

Τσικχούρα Σάκχερε (Γεωργία) – Μάριμπορ (Σλοβενία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)

Φέγιενορντ (Ολλανδία)

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Λειψία (Γερμανία) – Χάκεν (Σουηδία)

Παρτιζάν (Σερβία) – Τρακάι (Λιθουανία)

Αμπερντίν (Σκωτία) – Μπέρνλι (Αγγλία)

Ριέκα (Κροατία)

Σεράγεβο (Βοσνία) – Αταλάντα (Ιταλία)

Μόλντε (Νορβηγία) – Λάτσι (Αλβανία)

Βέντσπιλς (Λετονία) – Μπορντό (Γαλλία)

Ούφα (Ρωσία ) – Ντομζάλε (Σλοβενία)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Ανίσχυροι

Γιαγκελόνια (Πολωνία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

Χιμπέρνιαν (Σκωτία) – Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα)

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)

Τζουγκάρντεν (Σουηδία) – Μάριουπολ (Ουκρανία)

Ντουναϊσκά Στρέντα (Σλοβακία) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) – Σλάβια Σόφια (Βουλγαρία)

Σαχτάρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)

ΛΑΣΚ Λιντζ (Αυστρία) – Λίλεστρομ (Νορβηγία)

Λουκέρνη (Ελβετία)

Σεν Γκάλεν (Ελβετία) – Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)

Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία)

Βιτόρουλ (Ρουμανία) – Φιτέσε (Ολλανδία)

Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) – Ατρόμητος (Ελλάδα)

Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) – Χαφνάρφιορντουρ (Ισλανδία)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Βαντούζ (Λιχτενστάιν)

Όσιγιεκ (Κροατία) – Ρέιντζερς (Σκωτία)

Μπρόντμπι (Δανία)

Νόρντζελαντ (Δανία) – ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)

Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία – Τρέντσιν (Σλοβακία)

Μπάλζαν (Μάλτα) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)

Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) – Πιούνικ (Αρμενία)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Προγκρές Νίντελκορν (Λουξεμβούργο).