Στους δρόμους της Αθήνας κυκλοφορεί το πρώτο ηλεκτροκίνητο λεωφορείο στην ιστορία της πρωτεύουσας.
Το ηλεκτροκίνητο όχημα έχει δρομολογηθεί πιλοτικά από την ΟΣΥ ΑΕ και είναι προϊόν της κινεζικής αυτοκινητοβιομηχανίας BYD, η οποία ανταποκρίθηκε στην ανοιχτή πρόσκληση του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών για διάθεση δοκιμαστικής λειτουργίας ηλεκτρικών οχημάτων στο δίκτυο των Αστικών Συγκοινωνιών.
Όπως τονίζεται σε ανακοίνωση της ΟΣΥ, «η είσοδος της ηλεκτροκίνησης στην Ελλάδα εξασφαλίζει πολλαπλά οφέλη τόσο για το περιβάλλον, όσο και για την ποιότητα ζωής στα αστικά κέντρα, γεγονός στο οποίο οι Αστικές Συγκοινωνίες διεκδικούν πρωταγωνιστικό ρόλο». Η ΟΣΥ επισημαίνει επίσης ότι «η πιλοτική κυκλοφορία σε μήκος κατάλληλων διαδρομών είναι αναγκαία προκειμένου να υπάρξει η σωστή προετοιμασία από άποψης υποδομών και οι κατάλληλες λειτουργικές επιλογές οχημάτων-φόρτισης».
Το όχημα κινεζικής τεχνολογίας, που πραγματοποιεί ήδη τις πρώτες πιλοτικές διαδρομές, δεν μεταφέρει επιβάτες, έχει μήκος 12 μέτρα, 3 διπλές πόρτες χωρίς σκαλοπάτια εισόδου και η χωρητικότητά του σε επιβάτες είναι 24 καθήμενοι, 51 όρθιοι, 1 ΑμΕΑ, έχει ράμπα για ΑμΕΑ και η μπαταρία του είναι 348 kw. Διαθέτει ακόμη δύο ηλεκτρομοτέρ 150kw έκαστο, που αντιστοιχούν σε ισχύ 402 hp και WIFI συνδεσιμότητα για τους επιβάτες και USB φορτιστές για τα κινητά επιβατών. Το αμέσως επόμενο διάστημα αναμένεται η δοκιμαστική κυκλοφορία δύο ακόμη τύπων ηλεκτρικών λεωφορείων, ενός ευρωπαϊκής τεχνολογίας και ακόμη ενός κινεζικής τεχνολογίας, τα οποία κατά τη δοκιμαστική τους περίοδο θα μεταφέρουν και επιβάτες.
Το λεωφορείο που δοκιμάζεται ήδη, εκτελεί γραμμές σχετικά μικρού μήκους εντός του κέντρου της Αθήνας και συγκεκριμένα αύριο θα πραγματοποιήσει το εξής δρομολόγιο:
Αναχώρηση : Άγιος Ιωάννης ΜΕΤΡΟ 10.00 π.μ.
Στάση 1 : Μενεκράτους
Στάση 2 : Λαϊκή
Στάση 3 : Άγιος Αρτέμιο
Στάση 4 : Νεάρχου
Στάση 5 : Αρρυβού
Στάση 6 : Υμηττού
Στάση 7 : Προφήτης Ηλίας
Στάση 8 : Πλατεία Πλαστήρα
Στάση 9 : Άγιος Σπυρίδων
Στάση 10 : Στάδιο
Στάση 11 : Μετς
Στάση 12 : Άγαλμα Βύρωνος
Στάση 13 : Σύνταγμα
Στάση 14 : Ακαδημία
Στάση 15 : Ρεξ
Στάση 16 : Πολυτεχνείο
Στάση 17 : Αιγύπτου
Στάση 18 : Πανελλήνιος
Στάση 19 : Επτανήσου
Στάση 20 : Ιθάκης
Στάση 21 : Ζακύνθου
Στάση 22 : Σκύρου
Στάση 23 :Πλατεία Κυψέλης
Στάση 24 : Αίγλης
Στάση 25 : Άγιος Αθανάσιος
Στάση 26 : Κατσή
Τερματισμός Στάση 27 : Άνω Κυψέλη 11.00 π.μ.