Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στης στην φάση των ομίλων του Nations League η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, καθώς επικράτησε με σκορ 3-1 της Βορείου Ιρλανδίας στο γήπεδο της Ριζούπολης.
Η πίεσή της απέφερε καρπούς, αφού στο 14ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χατζηδιάκος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φάρελ δεν έπιασε σταθερά τη μπάλα στην έξοδό του και ο Πέλκας με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Παρά την ιδανική αρχή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλήρωσε, όπως και στην Κύπρο την αμυντική της αδράνεια. Στο 18’ και ύστερα από σέντρα του Ντέιβις ο Λέιβερι «τρύπωσε» στην άμυνα της Ελλάδας και χωρίς να δυσκολευτεί ισοφάρισε σε 1-1.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, αφού το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να βρει πάλι ένα γρήγορο γκολ. Αυτή τη φορά ο Μπακασέτας με μία έξυπνη ασίστ βρήκε ωραία τον Μασούρα και εκείνος ανενόχλητος στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής έγραψε το 2-1.
Ο έλεγχος του αγώνα ανήκε δικαιωματικά στην Εθνική και στο 78’ ο Μάνταλος με ένα πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής τελείωσε την υπόθεση νίκη διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90+2′ Γούτας), Μπακασέτας (76′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (76′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67′ Φούντας), Ιωαννίδης (67′ Δουβίκας).
Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Φάρελ, Μπράντλεϊ (68′ Τσαρλς), Φλάναγκαν, Έβανς, Λιούις (76′ Φέργκιουσον), Μακνάιρ, Μακάν, Ντέιβις, Τόμπσον, Μαγκένις (76′ ΜακΜέναμιν), Λέιβερι (67′ Γουάιτ).