Το υπουργείο Οικονομικών το προανήγγειλε χθες, μέσω του αναπληρωτή υπουργού Θεόδωρου Σκυλακάκη, ο οποίος έκανε σχετική αναφορά μιλώντας στον ΑΝΤ1.
Οι χάρτινες αποδείξεις, πιθανότατα από φέτος, θα “μετρούν” και θα συνυπολογίζονται για την υποχρεωτική κάλυψη, κάθε χρόνο, του 30% του εισοδήματος, με ηλεκτρονικές δαπάνες. Η ολική επαναφορά τους των χάρτινων αποδείξεων ,δηλαδή η χρησιμοποίησή τους επιπρόσθετα για την κάλυψη του υποχρεωτικού 30% των δαπανών επί του ετήσιου εισοδήματος με πλαστικό χρήμα η μέσω e-banking ,αναμένεται να ξεκινήσει από φέτος αλλά ωστόσο θα προσμετρηθούν με τις ηλεκτρονικές δαπάνες με την υποβολή των δηλώσεων φόρου εισοδήματος του 2022.
![ΥΠ.ΟΙΚ: Η απάντηση στην ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ για το Σχέδιο Νόμου "Ρύθμιση οφειλών και παροχή 2ης ευκαιρίας"](https://www.newspepper.gr/wp-content/uploads/2015/09/-Οικονομικών-e1507811799702.jpg)
Περαιτέρω διευκρινίσεις για τον τρόπο από το υπουργείο Οικονομικών
Το πως αυτό θα γίνεται μένει να διευκρινιστεί από το υπουργείο Οικονομικών. Ωστόσο πληροφορίες αναφέρουν ότι οι σχεδιασμοί για την επαναφορά και τον συνυπολογισμό τω χάρτινων αποδείξεων που λαμβάνουν οι φορολογούμενοι πληρώνοντας με μετρητά ,προβλέπουν την αποστολή τους στο taxis μέσω κινητού τηλεφώνου η tablet ,αφού πρώτα σκαναριστεί ο ειδικός κωδικός (QR Code) μέσω ειδικής εφαρμογής που θα ανοίξει η ΑΑΔΕ μέσω Google Play η App Store.
Φυσικά υπάρχει και η εικονική αποστολή των αποδείξεων στους καταναλωτές που διενεργούν ήδη αρκετές επιχειρήσεις αποστέλλοντας τις “χάρτινες” αποδείξεις στα κινητά των πελατών τους μέσω των εικονικών ταμειακών μηχανών που διαθέτουν, οι οποίες, όμως προς το παρόν, δεν είναι ακόμη συνδεδεμένες με το taxis ώστε να ελέγχεται η γνησιότητά τους.
Πάντως ή διασύνδεση των υπαρχόντων, συμβατικών και εξελιγμένων ταμειακών μηχανών επιχειρήσεων και επαγγελματιών καθώς και των τερματικών αποδοχής πλαστικών καρτών (POS) με το taxis για τον έλεγχο των συναλλαγών κάθε επιχείρησης σε πραγματικό χρόνο έχει ήδη ενταχθεί σε ένα από τα πρώτα προγράμματα που θα υλοποιηθούν από το ταμείο Ανάκαμψης, με στόχο να περιοριστεί η φοροδιαφυγή.
Τέλος η επαναφορά και αξιοποίηση των χάρτινων αποδείξεων αναμένεται να συνδυαστεί και με κάτι άλλο. Την ένταξή τους στην φορο-λοταρία έτσι ώστε οι κάτοχοί τους να περιλαμβάνονται στους εν δυνάμει 1.000 τυχερούς που κάθε μήνα κερδίζουν από 1.000 ευρώ έκαστος.