Συγκεκριμένα, όπως έγινε γνωστό δια στόματος Αντιδημάρχου Μεγίστης, Στράτου Αμύγδαλου, το πρώτο τρίμηνο του 2021 αναμένεται να είναι έτοιμο να λειτουργήσει το φαρμακείο στο Καστελλόριζο.
Μάλιστα, προ μερικών εβδομάδων, το νησί επισκέφτηκε ο πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Δωδεκανήσου, Νίκος Φουτούλης, έχοντας μαζί του τον σχεδιαστή, ο οποίος έκανε αυτοψία στον χώρο.
Η είδηση επιβεβαιώθηκε από τον Νίκο Φουτούλη, ο οποίος τόνισε ότι στόχος είναι η άμεση εξυπηρέτηση των κατοίκων του ακριτικού νησιού.
Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες, ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Παναθηναϊκός και φαρμακοβιομήχανος, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, εξέφρασε την επιθυμία να συνδράμει κάνοντας δωρεά τις προμήθειες του φαρμακείου, στη μνήμη του πατέρα του, Παύλου Γιαννακόπουλου, αλλά και στον εξοπλισμό όπου χρειασθεί.