Ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων σας προσκαλεί στην εκδήλωση Παραδοσιακών χορών την Κυριακή 5 Ιουνίου, στο Ανοιχτό Θέατρο Κολωνού, στις 19.30, στην οποία συμμετέχουν 200 ενήλικες χορευτές του Προγράμματος Αθηναίων Τέχνες των Πολιτιστικών Κέντρων με τίτλο “Όταν η Αθήνα χορεύει”.
Πρόγραμμα Χορών ανά Περιοχή
ΚΟΖΑΝΗ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ Κάτω ΠετραλώνωνΔιδασκαλία χορών :Λαμπρινή Θωμοπούλου
1.Συρτός Μακεδονίας
2.Μάης Βλάστης
3.Τσάμικος Πενταλόφου
4.Σταμούλω Βοïου
5.Σούστα Σιάτιστας
ΗΠΕΙΡΟΣ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ Αγ. ΕλευθερίουΔιδασκαλία χορών :Αγγελική Κιάτου
1.Συρτός στα δύο
2.Ζαγορίσιο
3.Μπαζαργκάνα
4.Φεζοδερβέναγας
5.Είναι μικρό το μαύρο
ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ Ανω ΠετραλώνωνΔιδασκαλία χορών :Λαμπρινή Θωμοπούλου
1.Συρτό Δωδεκανήσου
2.Ισσος Καλύμνου
3.Πεντοζάλι Κω
4.Νανού Σύμης
5.Πηδηχτός Ρόδου –Χασάπικος γρήγορος
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ.ΓκράβαςΔιδασκαλία χορών :Φανή Λυμπέρη
1.Καρσιλαμάς
2.Συρτός Πυλαίας
3.Παναγιώτα
4.Τρεχάτος
5.Απόψε με το φεγγαράκι
6.Χασαπιά
ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Χορεύει η ομάδα των Δημοτών ΠαγκρατίουΔιδασκαλία χορών :Μαρία Μανέ
1.Ζάβαλος
2.Τάι-Τάι
3.Νταλιάνα
4.Τσάμικος
5.Τασιά
ΝΑΞΟΣ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ Κάτω ΠατησίωνΔιδασκαλία χορών : Φανή Λυμπέρη
1.Ντουμπάκια
2.Συρτός
3.Βλάχα Κυνιδάρου
4.Κοτσάκια
5.Βλάχα Κωμιακής
6.Μπάλος
ΘΡΑΚΗ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ ΕυελπίδωνΔιδασκαλία χορών :Αλεξάνδρα Γιαννουσά
1.Μαντηλάτος
2.Γκαγκαβούζικος
3.Ντρίστα
4.Σιχτίρ Χαβασί(σούστα)
5.Μπαïντούσκα
6.Γαλαζοφορεμένη
ΕΠΤΑΝΗΣΑ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ Λ.ΑλεξάνδραςΔιδασκαλία χορών :Μαρία Μανέ
1.Μπάλος Κεφαλονιάς
2.Σταυρωτός Ζακύνθου
3.Μπάλος Λευκάδας
4.Φουρλάνα Κέρκυρας
5.Τσιριγώτικος Κυθήρων
ΠΟΝΤΟΣ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ ΒαφειοχωρίουΔιδασκαλία χορών :Ζέτα Μυλωνά
1.Κότσαρι
2.Ούτσαï
3.Τίταρα
4.Μηλίτσα
5.Τικ διπλόν-Τικ τρομαχτόν
6.Τας
ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ Νέου ΚόσμουΔιδασκαλία χορών :Αλεξάνδρα Γιαννουσά
1.Φωτιές
2.Κανελόριζα
3.Τέσσερα μάτια δυο καρδιές
4.Απτάλικο5.Ντε βρε ντε
ΚΡΗΤΗ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ ΣεπολίωνΔιδασκαλία χορών :Αγγελική Κιάτου
1.Εθιανός
2.Μαλεβιζιώτης
3.Συρτός Χανιώτης
4.Κουτσαμπαδιανός
5.Πεντοζάλι
6.Σούστα
ΦΛΩΡΙΝΑ
Χορεύει η ομάδα του Π.Κ ΚυψέληςΔιδασκαλία χορών :Ζέτα Μυλωνά1.Ζάραμο –Χασαπιά
2.Κουτσός
3.Συμπεθέρα
4.Ανθούλα
5.Στάμκικο
6.Ομορφούλα
7.Μπουγατσιάς
8.Λεβέντικος
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡH