Το Θησείο πήρε το όνομα του από ένα λάθος.
Στην περιοχή και συγκεκριμένα στον λόφο της αρχαίας αγοράς βρίσκεται ο ναός του Ηφαίστου, ο οποίος έχει ανάγλυφες παραστάσεις στις μετώπες του.
Η αρχική ερμηνεία ήταν πως στις μετώπες αναπαρίσταντο άθλοι του Θησέα και έτσι η περιοχή συσχετίστηκε με τον μυθικό ήρωα και πήρε το όνομά του.
Αργότερα, οι έρευνες των αρχαιολόγων απέδειξαν πως η ερμηνεία ήταν λάθος, αλλά το όνομα διατηρήθηκε.
![](https://www.newspepper.gr/wp-content/uploads/2023/04/Θησείο.jpg)
Το σημείο αυτό κάποτε λεγόταν Αλώνια
Το Θησείο, λοιπόν, ακόμη και μέχρι τα πρώτα χρόνια της ανεξάρτητης Αθήνας το αποκαλούσαν Αλώνια. Ήταν τότε ξεκίνησε να οργανώνεται η ρυμοτομία της Αθήνας και παράλληλα άρχισε να εκπονείται το πρώτο σχέδιο πόλης, από τους Κλεάνθη και Σάουμπερτ. Γιατί όμως ονομαζόταν Αλώνια.
Στην πραγματικότητα κάποτε εκεί που βρίσκεται σήμερα η πλατεία του Θησείου, υπήρχαν όντως αλώνια στην πλατεία έξω από τον σταθμό του ηλεκτρικού. Αυτά τα αλώνια, μάλιστα σημειώνονται στα σχέδια των Κλεάνθη και Σάουμπερτ.